Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzą badania nad terapią, która łączy krótkie impulsy elektryczne z wapniem w walce z opornym rakiem jelita grubego. Nowa metoda nie tylko zabija komórki nowotworowe, ale także osłabia ich „komórki macierzyste” i budzi układ odpornościowy. To jedna z obiecujących ścieżek terapeutycznych w onkologii - czytamy na stronie uczelni.
W testach laboratoryjnych terapia nsCaEP (nanosekundowa elektroporacja wapniowa) wywołała silne uszkodzenia w komórkach raka jelita grubego, także tych opornych na leczenie. Zdrowe komórki były znacznie mniej wrażliwe.
"Nanosekundowy impuls z dodatkiem wapnia może stać się terapią przyszłości: selektywną, bezpieczną i skuteczną nawet tam, gdzie zawodzą klasyczne metody" - mówi dr Anna Szewczyk jedna z naukowczyń pracująca nad nową terapią.
Jej zdaniem wyniki badań napawają nadzieją, że dzięki prostym fizycznym zjawiskom – a nie drogim lekom czy inwazyjnym procedurom – uda się wypracować nową jakość w leczeniu chorób nowotworowych.
Terapia wchodzi już w etap badań przedklinicznych i klinicznych.
Trzymamy kciuki za ich pozytywne efekty.
A Wam jak zawsze:
Zdrowia i trzymajcie się.